Ha nem is száraz lábbal, de száraz felsőtesttel sétált át a Velencei-tavon néhány napja Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke. Bár ezzel a tettel csak egy kísérletet igazolt volna, akciója valójában az eddigi nyár legerősebb klímahelyzeti figyelefelhívásává vált.
Az idei nyár minden idők legalacsonyabb (60 cm alatti) vízállását hozta a Velencei-tavon, amely nem csak a tó körüli turizmusra hozott nehéz heteket, de más események láncolatát is elindította – hogy csak egy példát említsünk, az északi parton 51 milliárd forint közpénzből épülő (ennél valamivel kevesebbe, 40 milliárd forintba került volna a tó vízpótlása és megmentése) Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia augusztusban rendezendő egyetemi kajak-kenu világbajnokságát a rekord alacsony vízállás miatt meg sem tudják tartani, más helyszínre kellett átszervezni a nemzetközi szintű eseményt.
Kürti a derékig érő vízben kevesebb, mint egy óra alatt ért át a túlpartra az agárdi hajókikötőtől Pákozdig – olyan helyeken is gyalogolt, maga után vonva a kajakját, ahol egyébként a menetrend szerinti hajójárat közlekedett az elmúlt években. A járatot mostanra természetesen leállították, ilyen sekély vízben ugyanis nem tudna biztonságosan közlekedni. A rekord legalacsonyabb vízállást egy saját kezű vízmércével is ellőrizte több ponton, hogy egyfajta medertérképet készíthessen. Végül a kevesebb iszappal járó hivatalos hajóútvonalon gyalogolt, és sehol sem találkozott olyan mélységgel, amely ellepte volna. Az akciót a kajakra erősített kamerával dokumentálta. Mint a videóban el is mondja, talán nem ő gyalogolt át elsőként a tavon, de bizonyított dokumentáló erejű felvételt előtte még nem készítettek. A feljegyzések szerint a 19. században már történtek olyan tókiszáradások, amelyek lehetővé tették azt, hogy a pákozdi huszárok a mederben tartsanak menetgyakorlatot.