Legalább 10 millió, de akár félmilliárd forint kamatmentes hitel segítheti a hazai kis- és középvállalkozások jelentős energia-megtakarítást eredményező beruházásait. A Jedlik Ányos Energetikai Program legújabb felhívásának tervezete társadalmi egyeztetésre indult a pályázati honlapon. A kormány a kiírásban a cégek gyártási folyamatainak energiahatékonyságát javító vagy épületenergetikai fejlesztéseihez kínál támogatást. Hárommilliárd forintot a víziközmű-szolgáltatók berendezéseinek, gépészeti elemeinek korszerűsítésére különítenek el. A felhasznált energiamennyiségek csökkentésével mérsékelhető a környezetterhelés, a hazai vállalkozások versenyképessége mellett Magyarország energiaszuverenitása és az ellátás biztonsága is erősíthető.
A családok energiahatékonysági fejlesztéseit az energetikai otthonfelújítási programmal ösztönzi a kormány. Az akár 6 millió forint vissza nem térítendő forrással és kamatmentes hitellel támogatott korszerűsítésekkel legalább 30 százalékos energia-megtakarítást kell elérni. Mostanáig mintegy 7200 kölcsönkérelem érkezett be közel 40 milliárd forint értékben. Hozzávetőleg 2700 pályázónak már ki is fizettek összesen több mint 10 milliárd forintot.
Alapfeltételként a vállalkozásoknak legalább 30 százalékkal kell csökkenteniük primerenergia igényüket a támogatás felhasználásával. A megtakarítást tisztán épületenergetikai fejlesztés esetében épületenként, tisztán technológiai korszerűsítés esetén az érintett gyártási folyamat, logisztikai egység vonatkozásában, komplex beruházásnál pedig telephelyenként szükséges elérni.
Az igényelhető kölcsönösszeg minimum 10 millió és legfeljebb 500 millió forint, de nem haladhatja meg a kérelem bírálatát megelőző lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét. A résztvevőknek az elszámolható költségek 10 százalékát kitevő önerőt kell előteremteniük. A programba a tervek szerint 2027. május végéig lehet jelentkezni az MFB Pont Plusz hálózat fiókjaiban. A teljes felhívástervezet a palyazat.gov.hu oldalon mától érhető el, az észrevételeket 2025. július 20-ig várják. A vélemények feldolgozását követően a benyújtási lehetőség várhatóan az ősz elején nyílik meg a vidéki cégek előtt.